FOTO ȘI VIDEO Final trist de eră la Liverpool: Salah și Klopp, conflict în timpul meciului care i-a lăsat pe "cormorani" fără șanse la titlu

Liverpool Jurgen Klopp Mo Salah Anglia
Data publicarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 16:59
Data actualizarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 17:08
Liverpool a remizat, sâmbătă, cu West Ham United, scor 2-2, și a ieșit complet din lupta pentru titlul din Premier League.
  • Pe lângă egalul cât o înfrângere, fanii "cormoranilor" au asistat la o scenă tristă, Jurgen Klopp și Mohamed Salah având un conflict verbal pe marginea terenului, imediat după golul de 2-2 semnat de Antonio.

Obligată să învingă pe Stadionul Olimpic din Londra pentru a rămane aproape de Manchester City și Arsenal în lupta pentru coroana din Anglia, Liverpool a avut o primă repriză modestă, venită în continuarea meciului slab cu Everton, pierdut cu 2-0. A fost 1-0 pentru West Ham la pauză, grație unui gol marcat de Jarred Bowen în minutul 43, reușită care l-a transformat pe atacantul englez în primul fotbalist din istoria "ciocănarilor" care ajunge la 2-0 de goluri într-un sezon de Premier League.

Liverpool s-a trezit după pauză, marcând rapid prin Andy Robertson, apoi a pus o presiune continuă soldată cu golul de 2-1, în minutul 65, venit după o deviere nefericită a lui Ogbonna în propria poartă. Dominate în marea majoritate a timpului, gazdele au reieșit la joc și au egalat în minutul 77, prin Antonio, din pasa aceluiași Bowen.

Final urât de eră la Liverpool: Klopp, conflict cu Salah

Iar reușita lui Antonio a venit fix în momentul în care Jurgen Klopp se pregătea de o triplă schimbare, inclusiv introducerea pe teren a superstarului Mohamed Salah.

Imediat după golul încasat, Salah a avut o reacție dură la adresa antrenorului său, reproșându-i, cel mai probabil, faptul că l-a ținut pe banca de rezerve timp de aproape 80 de minute. Klopp a răspuns, dialogul tensionat a continuat, iar Darwin Nunez, pregătit și el să intre în același timp cu Salah, a fost nevoit să intervină pentru a opri tirada atacantului egiptean la adresa managerului său.

Un moment atipic pentru mandatul lui Klopp pe Anfield, dar și unul care spune multe despre starea de spirit din vestiarul lui Liverpool.

În ultimele minute ale deplasării de la Londra, Harvey Elliott a avut șansa de a aduce trei puncte pentru Liverpool, dar tânărul mijlocaș ofensiv a lovit doar bara transversală a porții lui Areola. A fost al 24-lea moment al acestui sezon în care Liverpool lovește unul dintre stâlpii porții, record absolut în primele cinci ligi europene.

După 35 de meciuri scurse din Premier League, Liverpool rămâne cu 75 de puncte. Arsenal are 77 și un meci mai puțin, în timp ce City a strâns 76 și mai are de jucat două partide.